Yazan: Wasabi - Oluşturma: 20/08/2018, 00:03
Yapan : Baran Canaydın

Gerekli malzemeler


2 adet 28x7x4cm ölçülerinde tahta
1 adet 10x7x4cm ölçüsünde tahta
1 adet 28x23x2cm ölçüsünde taban tahtası

Dremel 3000 (Dremel serisi olmak zorunda değil, şaft bağlanabilen başka bir marka da olabilir)

Ikea Dralla kesme tahtası (Bu marka olmak zorunda değil, heryerde IKEA yokSmile )
62 derecede eriyen Termo plastik Polimer (Polymorph)
Bir miktar ağaç vidası
Delikler açmak için matkap

Uygulama 

Öncelikle polimorph un bir cam kaba koyup üzerine kaynar su dökün.

Polimerlerin erimesini bekleyin ve iki parçayı elinizde yuvarlayarak taban tahtasının üzerine koyun.
Daha sonra Dremel gravür kalemini üzerine bastırarak testereniz için iki adet destek yapın.

[Resim: F51UHGIIVHQPF8K.LARGE.jpg][Resim: F45G5C1IVHQPFIP.LARGE.jpg][Resim: FHMAG4KIVHQPFSJ.LARGE.jpg][Resim: F45OMWHIVHQPFYT.LARGE.jpg][Resim: FUI812UIVO35QQ0.LARGE.jpg]


Zemin tahtası kenarlarına dört adet delik açın.

Testere bıçağının zemin tahtası üzerine değmemesi için dremel gravür kalemiyle yaklaşık 8 cm genişliğinde testere yolu kazıyın.
2 adet plastik kablo kelepçesi kullanarak dremel gravür kalemini polimorph destekleri üzerine sabitleyin.

[Resim: F9ORZ45IVHQPG2O.LARGE.jpg][Resim: FHAL0V6IVHQPG6F.LARGE.jpg][Resim: FXDHSPHIVHQPGBU.LARGE.jpg][Resim: F93120QIVHQPGIM.LARGE.jpg]


Yan tahtaları resimdeki gibi dizin ve zemin tahtası altından vidalayın.

Üçüncü kısa tahtayı vidalamayın çünkü testere bıçağını değiştirmede çıkarıp takmanız gerekebilir.


[Resim: FX0F77EIVHQPG89.LARGE.jpg]


Ikea Dralla kesim tahtası veya herhangi bir 2 milimetrelik plastik kaplamayı tezgah testere boyunda kesin.

Daha sonra testerenin bıçağı için bir bir alan kesin.
Plastik parçayı üstüne vidalayın yada yapıştırın.

[Resim: FSLKFQXIVHQPHVN.LARGE.jpg][Resim: FJRRGR1IVHQPJKY.LARGE.jpg]


Hepsi bu kadar. Tezgah testereniz hazır.

Güle güle kullanın.!
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 19/08/2018, 19:25
Instructables sitesinde bulduğum faydalı olabilecek PVC malzemelerden üretilmiş Dremel Matkabı Tasarımı paylaşmak istedim. 

[Resim: F2U5WFKHJKBK6ZC.LARGE.jpg][Resim: FTLH8CQHJKBK6ZD.LARGE.jpg][Resim: FVKJSDYHJKBK700.LARGE.jpg][Resim: FLIJH1PHJKBTI68.LARGE.jpg][Resim: F2KB404HJKBTI6B.LARGE.jpg][Resim: F2MURB9HJKBTI67.LARGE.jpg]

[video=youtube] <iframe width="750" height="400" src="https://www.youtube.com/embed/ZyG8Eo1qdJw" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>[/video]
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 05/08/2018, 01:07
Terrarium Malzemeleri (Teraryum Malzemeleri)

Oldukça kolay temin edebileceğiniz Terrarium malzemeleri ile kendi küçük ekolojik ortamınızı oluşturabilirsiniz.
 • Cam bir kap, fanus, büyükçe bir ampul vs.

 • Çakıl taşı veya küçük taşlar

 • Aktif kömür, mangal kömürü

 • Torf toprak

 • Terrariuma uygun bitkiler

 • Zevkinize göre süsleyebileceğiniz minik objeler
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 05/08/2018, 01:00
GELENEKSEL TÜRK EBRU SANATINDA KULLANILAN MALZEMELER

KAĞIT : Emici özelliği fazla ve mat olanları tercih edilir. Genellikle birinci hamur kâğıt kullanılır. 

KİTRE: Kitre, Anadolu’da yetişen, geven türü dikenli bitkilerden elde edilen, yapışma özelliği az olan bir zamk çeşididir. Suyla birlikte karıştırılarak uygun kıvam elde edilir. İpek kitresi ise, toz halinde hazır olarak satılmaktadır. Piyasada aktarlarda bulunabilen kitrenin plaka halinde, beyaz ve topraksız olanları tercih edilmelidir. 

TEKNE: Ebru yapımında tekne dediğimiz, içine kitre konan kaplar kullanılır. 

FIRÇA: Fırçanın sapı için, esnek olduğundan dolayı gül dalı kullanılır. Kıllar ise, at kuyruğundan elde edilir. 

BOYALAR: Ebru yapımında genellikle oksit kırmızı, oksit sarı, oksit siyah, lahur çiviti kullanılır. Diğer renkler de bunların karışımından elde edilir. Güzel bir ebru için renkleri uyumlu kullanmak önemlidir. Bu nedenle koyu renklerden başlanarak renkler kullanılır. Tabandaki siyah boya, üzerindeki boyaları canlı ve aktif gösterir. Aralardaki beyazlar da renklere hareket getirir. 

ÖD: Renklerin kitre üzerinde kalmasını sağlar. Boyanın içine atılarak kullanılır. İpek boyalar için kullanılmaz. 

BİZ: Büyük, kalınca iğne olup, ebruya şekil vermekte kullanılır. 


PEKİ EBRU NASIL YAPILIR?

Ebru yapımına başlamadan önce seçilecek kağıdın ölçüsüne uygun büyüklükte bir tekne alınır, tekne kitreli su ile doldurulur. 

Ebru teknesi basitçe alüminyum bir baklava tepsisi gibidir. Kitre, bir bitkinin özü olup baharatçılarda (aktarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2, 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğrularak suya karışması sağlanır. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır. 

Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik, krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Ezilme sonrasında meydana gelen çamur benzeri boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir. Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamul sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için su kullanılır. 


Bir Ebru yalnızca bir defa yapılabilir. 


Hazırlanan boyalar fırça veya metal çubuk yardımıyla daha önce hazırlanmış olan kitreli suyun üst yüzeyine damlatılır.Boyaların açılmasını ve şekillerin yuvarlaklığını kesin olarak bilemeyiz. Ancak fikir sahibi oluruz. Yaptığımız ebrunun tam olarak nasıl olacağını değil neye benzeyeceğini bilebiliriz. Bu yüzden iki defa aynı ebruyu yapmak imkansızdır. 

Kağıt tekneye serilir, iş tamamlanır. 

Kağıt düzgünce tekne üzerine bırakılır, görüntünün kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz bir ortamda kurumaya bırakılır. 

Su yüzeyinde meydana gelen şekiller, teknik gereksinme sonucu daha çok soyut olarak gelişir. Bu düzenlemeden sonra seçilen kağıt su yüzeyine yatırılır. Birkaç saniye sonra kaldırılır ve kitreli suyu süzülünceye kadar iki ucundan asılır. 

Bu ebrû tekniğinde sanatçı, boyaların kitreli su üzerindeki dağılışına yeterince hakim olamaz. Bu yüzden bir takım kalıplaşmış ebrû tipleri oluşmuştur.
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 05/08/2018, 00:54
HAT SANATI MALZEMELERİ:KALEM: İnce yazılar için kamış kalem, biraz daha iri hatlar için bambu yada kargı kalemi, celi yazılar ise tahtadan yapılmış ağaç kalemler kullanılır. İyi bir kalem ne çok yumuşak, ne çok sert, ne çok kalın yada ne çok ince olmamalıdır.

KALEMTRAŞ: Saplı bir bıçaktır .Tığ denilen su verilmiş çelikten mamul kesici kısmının dışında, fil dişi, kemik boynuz gibi nesneden yapılmış olup uzunca bir sapı ve bu iki kısmı birbirine perçinleyen çelikten prizması vardır. yatırıldığı yere de

MAKTA: Kamış kaleminin ucunun üzerinde kesildiği ve çatladığı bir alet olup , kemik ,boynuz, bağa vb. maddelerden yapılırdı. Kalemin gövdesinin yatırıldığı yere de kalem yuvası denirdi.
  
AHAR(KAĞIT BOYAMA): Geçmiş senelerde hattatlar Buhara, Hind abadisi, Buhara,Ali kurna,Hta-i ve Japon kağıdı gibi değişik kağıtlar kullanırlardı.  Çay, kağıda cinsine göre nohudi yada krem rengi verir. Kahve, pancar vb. doğal maddelerle aherlenir.

MÜHRELEME: Mühreleme aherlenen kağıtların parlatılmasına bir nevi ütülenmesi denir.Camda mamul mühre. Kağıda tazyik edilerek bir ileri bir geri hareketlerle muhtelif istikametlerde sürülür.
[img=144x0]http://sanatruyasi.com/wp-content/uploads/2016/01/hokka.jpg[/img]
MÜREKKEP: Mürekkep denince ilk akla gelen ,is den yapılma siyah mürekkeptir.Ayrıca diğer renklerde de mürekkepler vardır .Kırmızı, kahverengi, mavi.

LİKAA: Mürekkep sıvı haliyle kalemle temas edilmez.. Önce lika adı verilen bir tutam kadar, su ile yıkanmış ham ipeğe emdirilerek kullanılır.


HOKKA :Mürekkebin muhafaza edildiği kaptır.

Kaynak: Sanat Rüyası
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 05/08/2018, 00:52
TEZHİP SANATINDA KULLANILAN MALZEMELER

 • Klasik Tezhip
 • Halkar
 • Zerefşan
 • Saz Yolu
 • Şukufe
 • Münhani
TEZHİP SANATINDA KULLANILAN MALZEMELER :

 • Çeşitli ayar ve yöntemlerle ezilmiş altın
 • Akik taşından yapılmış, altın parlatmak için tasarlanmış “Mühre”
 • Tüm numaralardan fırça
 • Guvaj boya
 • Arap zamkı
 • İnce uçlu kalem
 • Aydınger, eskiz kâğıdı
 • Buğday nişastası
 • Palet
 • Murakka, çayla terbiye edilmiş eskiz kâğıtları
 • Şap
 • Maker bıçağı
 • Tiriling
 • Cetvel-gönye çeşitleri
 • İğne perdalı
 • Aydınlatma lambası
 • İs Mürekkebi
 • Altın ezme


Kaynak : SanatRuyası
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 05/08/2018, 00:47
MİNYATÜR SANATINDA KULLANILAN MALZEMELER:

Boya : Toprak boyalar kullanmış olan Osmanlı Dönemi sanatçıları, renkler karışmaması için yumurta sarısı ekleyerek boyanın kağıda sabitlenmesini sağlamışlardır.

Fırça : Dönemin sanatçıları üç aylık kedi yavrusunun gıdığındaki tüyleri fırça olarak kullanmışlar..Günümüzde ise kaliteli fırçalar satılmakta. DaVinci- 10 serisi, Winsor & Newton gibi.

Altın : Yaprak veya ezilmiş olarak İki şekilde de kullanılabilir. Altın önce jelatinle sulandırılır ve uygulanır. Jelatinin kıvamı önemlidir.

Ölçü: 1 kahve fincanı sıcak suya 1.5 tablet eklenip eritilir.Jelatin soğuk kullanılır.Normal ısı da bir hafta , buzdolabında saklanırsa onbeş gün kullanılabilir.

Kağıt: Aher ve murakka eskiden olduğu gibi günümüzdede hala kullanılan bir tekniktir. Aherli kağıtlar “murakka” denilen yöntemle kullanıma hazır hale getirilir.Bu yöntemin faydaları yanlış yapılsa bile kolaylıkla silinebilir. Murakka üstüne çay,kahve, pancar vb. doğal maddelerle çizim ve boyamaya başlanılır.


Kaynak :  sanatruyası.com
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 02/08/2018, 00:13
Arkadaşlar merhaba,

Herkeste olduğu gibi bende el motoru seçimi yaparken göz önünde bulundurduğum husus anahtarsız mandren kullanımıydı. Olmazsa olmaz olarak nitelendiren kullanıcıları, sadece iki üretici firmanın (Dremel / Proxxon) ürün gamında bulunan anahtarsız mandren bu iki üründen birine almaya yönlendiriyordu. Bende tercihimi haliyle Dremel 3000'den kullandım. (Dremel 3000 2/55 Silver Pack'i 224,99 ₺'ye aldım) 

Ancak bilindiği üzere Dremel motorlarınının ucundaki diş ölçüleri diğer hobi el aletleriyle uyumsuzdu. Üşenmedim neredeyse tüm satıcı marketleri dolaştım teker teker denedim. 

Deneyimlerim sonucu ;

Mac Allister, Ban-co, Lotus, Drayer, Ryobi marka ekonomik segment El motorları'nın "Proxxon 28941 Anahtarsız Mandren" ile uyumlu olduğunu gözlemledim.  

Bununla birlikte Önceleri aliexpress'de gördüğümüz yan sanayii dremel aksesuarları da tercih edilebilir, şimdilerde birkaç satıcının ilgisini çekmiş olacak ki Türkiye'ye getirmiş ve N11, Gittigidiyor gibi sitelerde bulmak mümkün. 


İyi forumlar.
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 30/07/2018, 00:30
Herkese Merhaba,

Uzunca süredir website arayüzümüzü geliştirmek için çabalıyorduk ve nihayet sonunda tamamlandı. En meşakkatli olan kısmı olan sürece, bilgi doldurmaya geldi sıra. Bu site gerçek anlamda hobi ve sanat paylaşımlarına dair "Türkçe" bir içerik olmamasına istinaden oluşturuldu. 

Bununla birlikte Pinterest tarzı "DIY" mantığıyla yayın yapan web siteleri sadece nesnel anlamda fikir edinmeye yönelik olduğundan bizler için hep "kısır" kaldı. Ya "malzemeyi nerden bulabiliriz?" sorusuyla vazgeçtik, ya "hangi gereçleri kullanabiliriz?" sorusuyla gözümüzde büyüttük.

İşte bu yüzden Hobi'ye dair herşeyin bulunabileceği geniş bir kaynak ve güzel insanlardan oluşan bir topluluk için kategorileri çekip çevirecek, derleyecek güvenilir arkadaşlara ihtiyacımız var. 

Bu topluluğun bir parçası olmak isteyen herkes bize aşağıdaki mail adresimizden ulaşabilir.

Saygılarımla,

Mail Gönder
Yazan: Wasabi - Oluşturma: 27/07/2018, 16:31
sendemi
Hoşgeldin Misafir
Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.
Kullanıcı Adı/Email:

Şifre


Giriş
Forumlarda Ara

Forum İstatistikleri
Üye Sayısı: 87
En Son Üyemiz: Büşranın Deneyim Atölyesi
Konu Sayısı: 11
Mesaj Sayısı: 11
Çevrimiçi Kullanıcılar
Şu anda 3 çevrimiçi kullanıcı var.
0 üye | 2 Misafir
Applebot