Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hat Sanatı İçin Gerekli Malzemeler
#1
HAT SANATI MALZEMELERİ:KALEM: İnce yazılar için kamış kalem, biraz daha iri hatlar için bambu yada kargı kalemi, celi yazılar ise tahtadan yapılmış ağaç kalemler kullanılır. İyi bir kalem ne çok yumuşak, ne çok sert, ne çok kalın yada ne çok ince olmamalıdır.

KALEMTRAŞ: Saplı bir bıçaktır .Tığ denilen su verilmiş çelikten mamul kesici kısmının dışında, fil dişi, kemik boynuz gibi nesneden yapılmış olup uzunca bir sapı ve bu iki kısmı birbirine perçinleyen çelikten prizması vardır. yatırıldığı yere de

MAKTA: Kamış kaleminin ucunun üzerinde kesildiği ve çatladığı bir alet olup , kemik ,boynuz, bağa vb. maddelerden yapılırdı. Kalemin gövdesinin yatırıldığı yere de kalem yuvası denirdi.
  
AHAR(KAĞIT BOYAMA): Geçmiş senelerde hattatlar Buhara, Hind abadisi, Buhara,Ali kurna,Hta-i ve Japon kağıdı gibi değişik kağıtlar kullanırlardı.  Çay, kağıda cinsine göre nohudi yada krem rengi verir. Kahve, pancar vb. doğal maddelerle aherlenir.

MÜHRELEME: Mühreleme aherlenen kağıtların parlatılmasına bir nevi ütülenmesi denir.Camda mamul mühre. Kağıda tazyik edilerek bir ileri bir geri hareketlerle muhtelif istikametlerde sürülür.
[img=144x0]http://sanatruyasi.com/wp-content/uploads/2016/01/hokka.jpg[/img]
MÜREKKEP: Mürekkep denince ilk akla gelen ,is den yapılma siyah mürekkeptir.Ayrıca diğer renklerde de mürekkepler vardır .Kırmızı, kahverengi, mavi.

LİKAA: Mürekkep sıvı haliyle kalemle temas edilmez.. Önce lika adı verilen bir tutam kadar, su ile yıkanmış ham ipeğe emdirilerek kullanılır.


HOKKA :Mürekkebin muhafaza edildiği kaptır.

Kaynak: Sanat Rüyası
Bul
Alıntı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi